VELKÝ KONOPNÝ TUNEL

Týdeník Květy, červenec 2015

07c788af0ee4e0d133f3937da7982239

Konopí jako jedna z nejstarších kulturních plodin se po letech démonizace vrací na scénu. Sotva se vymanilo ze sevření předsudků, už si na ně brousí zuby mocní tohoto světa. Nemocní, kterým by mohlo výrazně ulehčit a zpříjemnit život, tak nejspíš znovu ostrouhají.

Nehledě na rozšířená klišé, která spojují konopí, čili marihuanu, se sexuálními orgiemi „dětí květin“ a jejich početných následovníků, v této tradiční rostlině – sestřenici chmelu a nevlastní sestře kopřivy – se skrývá ohromný potenciál.
Kromě průmyslového využití jako stavebního materiálu, suroviny k výrobě papíru, biomasy, palivových briket, provazů, látek a umělých hmot, nebo významného zdroje živin a potravin, jde v tomto směru především o zcela mimořádné léčivé účinky konopí.

* NA HRANĚ ZÁKONA

Pes je zakopaný v tom, že pěstování, přechovávání a užívání konopí je sešněrováno zákonem tak pevně, že vás jediné udání zapšklých sousedů může přivést do křížku se zákonem. Většina konopí, užívaného v České republice na léčebné účely, je dosud pořizována na jeho hraně. Buď si je lidé vypěstují sami, dostanou darem, nebo pořizují na černém trhu. Zákon hodnotí pěstování méně než pěti rostlin konopí s obsahem THC vyšším než 0,3 procenta jako přestupek, za který hrozí zabavení rostliny a pokuta až 15 000 korun.
Stejně tak za přechovávání „menšího než malého“ množství. Pěstování nebo přechovávání většího množství je, stejně jako šíření a poskytování konopí jiným, trestným činem.
Legálně lze u nás pořídit léčebné konopí na předpis zatím pouze ve dvou lékárnách v zemi, v Uherském Hradišti v Lékárně Hradební (273 Kč za 1 gram) a v Praze 4, v Lékárně Pharmacentrum (kolem 300 Kč za 1 gram).
V lékárnách a drogeriích jsou kromě toho legálně k dostání masti, tinktury a kosmetické přípravky z technického konopí s obsahem THC menším než 0,3 procenta.
Takže si český občan může vybrat: buď bude riskovat a léčit se jako samopěstitel, nebo se nechá okrádat vykutálenými firmami, které si z léčebného konopí udělaly výnosný byznys. Většina seniorů ovšem ani tuto možnost volby nemá: na druhou variantu totiž nemají peníze.
Český konopný Kocourkov navíc funguje tak, že na něm vydělávají stejní vlivní lidé, kteří se ještě před pár lety zasazovali o úplný zákaz a kriminalizaci této léčivé rostliny.
Jakmile ale ucítili snadný zisk, otočili se po větru jako korouhvičky a nyní žádají stát o licenci, aby mohli tuto podivuhodnou rostlinu ve velkém pěstovat a draze prodávat.

* BIBLICKÁ BYLINA

Konopí a jeho využívání k nejrůznějším lékařským, hospodářským i rituálním účelům je staré jako lidstvo samo. Zmínky o „zázračných účincích“ rostliny s latinským názvem canabis na lidský organismus pocházejí z doby před 5 000 lety, jak o tom svědčí zmínky v historických pramenech od Asie přes Evropu až do Afriky. Nedávno byl v Číně objeven hrob šamana s dvěma nádobami, v nichž byla semena konopí. Konopným olejem se potírali staří Římané, o konopí se píše v Bibli a právě vynesení tajemství zázračné byliny farizejů na veřejnost možná bylo jedním z důvodů, proč byl tak nenáviděn a nakonec ukřižován Ježíš Kristus. Nenápadná, skromná rostlina pak doprovázela lidstvo po staletí: nevznikla by bez ní většina léků (konopný stonek omotaný hadem je dodnes symbolem farmacie), ale ani lana a plachty, bez nichž by mořeplavci nevypluli na své objevitelské cesty.

* VELKÝ KONOPNÝ PODVOD

Jenomže potom přišla 30. léta 20. století a mnohoúčelové využití začalo být trnem v oku americkým velkopodnikatelům s umělými tkaninami i ambiciózním obchodníkům se zdravím, kterým překáželo v byznysu s moderními – injekčně aplikovanými – léky. A od byznysu – jak se o tom v těchto dnech přesvědčujeme znovu a znovu – je jenom kousek k politice.
A od politiky už zas jen kousek k prohibici. Pár let po fiasku prohibice alkoholu v roce 1933 se vrhli američtí byrokraté na do té doby legální a hojně využívané konopí. Propagandistická kampaň, která označovala marihuanu za příčinu všeho zla a vstupní bránu do pekla tvrdých drog, prostituce i veškeré kriminality, vedla nakonec k zákazu jakéhokoli využití konopí ve Spojených státech v roce 1937 a jeho celosvětovému zákazu v roce 1961. Skutečné pohnutky, příčiny a důsledky konopné prohibice popsal ve své knize Velký marihuanový podvod americký beatnický spisovatel – a král pražského majálesu v roce 1965 – Allen Ginsberg.

* VĚDECKÝ DŮKAZ „ZÁZRAKU“

Úmluva o celosvětovém zákazu konopí, kterou v roce 1961 v OSN prosadil šéf americké protidrogové agentury Harry Anslinger (mimochodem sám závislý na opiátech), je dnes všeobecně považována za morálně zastaralou, její argumentace se více než moderním zákonům podobá honu na čarodějnice. Tím spíše, že samotné USA ji samy porušily a nedávno konopí legalizovaly hned ve čtyřech státech. Mimo jiné i proto, že výzkumy vědců dokázaly identifi kovat a popsat účinné léčivé látky, které se v rostlině nacházejí.
Můžeme být hrdí na to, že výraznou zásluhu na výzkumu konopí mají právě čeští a moravští vědci – profesoři Jan Kabelík, Jiří Šantavý a Zdeněk Krejčí, kteří v 50. letech ve výzkumném ústavu ve Velkých Losinách objevili antibakteriální účinek konopí a účinnou látku, kyselinu kanabidiolovou… Na jejich práci navázal profesor Lumír Hanuš, olomoucký rodák, kterému se v 90. letech na Hebrejské univerzitě v Tel Avivu společně s americkým molekulárním farmakologem Williamem Devanem podařilo izolovat první vnitřní kanabinoid a dokázat, že látka, kterou si vytváří lidský mozek, může iniciovat zásadní procesy v lidském mozku podobným způsobem jako účinné látky v konopí. Látku nazvali anandamid, což znamená ve volném překladu vnitřní štěstí.
„Je-li člověk jakkoliv unaven, zraněn, nebo pod vlivem stresu, pomáhá mu ta látka tyto obtíže překonat,“ říká Lumír Hanuš.
Laik si může tento vnitřní kanabinoid představit jako klíč, který zapadne do zámku a spustí celou řadu biochemických pochodů v organismu. Tento objev dal vzniknout na jedné straně novému vědnímu oboru a na straně druhé umožnil úspěšný projekt léčebné aplikace konopí, který v současné době v Izraeli i dalších zemích pomáhá tisícům nemocných.

* TUNEL MÍSTO RENESANCE

Když už to vypadalo, že nad předsudky a tmářstvím, které vedly v minulém století k démonizaci této krásné a užitečné rostliny, zvítězí racionální úspěchy vědců, solidarita mezi lidmi a zdravý rozum, vložil se do věci znovu byznys, pevně propojený s vlivnými politiky, a zatnul všem idealistům tipec. Další iluze, velká jako sama planeta, je fuč. Místo renesance nejstarší kulturní rostliny přišel necelých 100 let po velkém marihuanovém podvodu velký konopný tunel.

***

Konopí schramstne Monsanto


Rozhovor

Vystudovaná chemička a překladatelka Buška Bryndová opustila před 18 lety lukrativní práci v evropských strukturách a zakotvila na vesnici, kde žije v klidu a souladu s přírodou, léčí sama sebe i ostatní potřebné konopím a rozmazluje své tři kočky. K státem schválenému využití konopí i celosvětovému rozmachu pěstování je vysoce kritická. Byli jsme u ní na návštěvě a položili jí pár otázek.

* * Jak jste se vlastně dostala k samoléčbě a následné léčbě ostatních konopím?

Někdy v roce 1997 jsem začala dělat masti a máslo – léčila jsem si tím astma. Samotnou mě překvapilo, jak je to účinné, a to mi dalo sílu a impulz začít pomáhat i ostatním. Moje babička byla bylinkářka, taková venkovská vědma z Pičína. Sbírala lesní a luční bylinky, což jsem po ní zdědila, protože bylinky jsou účinnou součástí mých konopných mastí.

* * Co léčíte a jak taková léčba probíhá?

Má role spočívá v tom, že lidem poradím a pomůžu. Léčím choroby a neduhy, na které může konopí pomoci. Těch je celá řada, ale na každou diagnózu platí něco jiného – na něco konopí s vyšším obsahem CBD, jiné nemoci se léčí odrůdami s obsahem THC, ale vždycky platí, že léčebné účinky jednotlivých látek obsažených v konopí působí v synergii – to znamená společně. To je v souladu s nejnovější studií profesora Lumíra Hanuše, který také moji činnost schválil a ocenil.

* * Jaké léčebné přípravky z konopí připravujete?

Masti, krémy, tinktury, výtažky, všechno možné. Nestačí jen udělat výtažek, ale musí se upravit – dát do tobolek nebo čípků. Když si nemocný přinese své konopí, zpracuji ho a poradím, jak a co léčit. Poslední dobou hlavně technickým konopím, bez obsahu omamného THC, zato s vyšším obsahem CBD, které umožňuje například léčbu dětí.

* * Kdo jsou vaši pacienti?

Pacienti jezdí zdaleka, rodiče léčí mým výtažkem děti s epilepsií. Mám malou pacientku, která po komplikacích při porodu osm let ležela v křečích, ale už začíná komunikovat, rozvíjet motorické schopnosti, ale hlavně jí přestaly záchvaty. A to doktoři tvrdili, že je ztracený případ. Další maličká pacientka má těžké poškození mozku po silném krvácení matky ke konci těhotenství, ale můj výtažek a masážní olej s ní dělají divy a vracejí ji k životu. Mám také dospělou pacientku, které ještě není čtyřicet, ale hrozí jí, že během několika let oslepne, protože má makulární degeneraci oční čočky. A tak bych mohla pokračovat.

* * Měla jste kvůli pěstování konopí oplétačky se zákonem, ale v roce 2010 vám dal soud za pravdu. Jak se staví policie a soudy k pěstování léčivého konopí nyní? Zlepšilo se to?

Ale kdepak. Lidé se bojí čím dál tím víc. Policie neustále šikanuje drobné pěstitele, kteří se léčí konopím sami. Lidé v konopné subkultuře ztratili důvěru v nějakou demokracii nebo právní stát po loňské absurdní policejní razii proti majitelům growshopů. Postup státu ztrácí soudnost a jakýkoli smysl.

* * Co si myslíte o projektu, který u nás legalizoval přísun konopí pro registrované pacienty do lékáren?

Vždycky se musím smát, když vidím některé masti v lékárnách za přemrštěné ceny. Navíc mají jen velice omezený účinek, abych to řekla diplomaticky. Kde jde jen o peníze, jde všechno ostatní stranou. A konopí v lékárnách na předpis? To je u nás bohužel jeden velký podvod. Léčba stojí v průměru 9 000 korun měsíčně, což je výsměch většině těch, kdo by konopí potřebovali nejvíc. U nás se toho chytili politici, co proti tomu nejdříve bojovali, a až když zjistili, že by to mohl být byznys, najednou si jejich kamarádi zažádali o licenci na pěstování. To, co dostanete za nehorázné peníze v lékárnách, je navíc pěkný šmejd: pěstovat léčivékonopí hydroponicky a pod umělým osvětlením je absurdní. Slunce má totiž přímý vliv na rozmanitost kanabinoidů. Je to zkrátka Kocourkov, čistá esence Kocourkova.

** V balení marihuany v lékárnách je přiložený návod, že se má obsah zalít horkou vodou…

…ano, to je hrůza! Problém je, že se tomu věnují lidé, kteří o tom nevědí vůbec nic. Státní úřad pro kontrolu léčiv tyto absurdní návody doslovně převzal z čehosi jiného. Pravda je, že když si pacient zalije to předražené konopí horkou vodou, úplně ho znehodnotí.
Zatímco THC voda rozpustí jen nepatrně, léčivé CBD nerozpustí vůbec. To je bohužel problém na státních úřadech, kde to ovládli vyčůraní negramoti. Kdo je odborník a ještě poctivý, nehodí se jim o krámu.
Vyštípou ho, protože jim vidí do karet.

* * Po celém světě zažívá léčebné konopí boom, legalizovalo se v Uruguayi, v mnoha amerických státech, léčí se s ním v Izraeli i v Kanadě. Znamená to, že se lidstvo poučilo a naváže na tradice přírodní léčby konopím?

Nedělejte si iluze. Podívejte se, než uruguayský prezident Jose Mujica konopí legalizoval, setkal se v USA s Obamou a upekli s agrochemickým monopolem Monsanto dohodu, že mu dovolí pěstovat geneticky upravené osivo konopí, kterým pak zavalí svět. V Uruguayi bude stát rozdávat klonované sazeničky konopí od Monsanta, ale jakékoli jiné budou postaveny mimo zákon. Hlavní akcionář Monsanta je finanční spekulant George Soros, který právě v Uruguayi financoval kampaň za legalizaci konopí. To se ostatně netýká jen konopí, ale i sazenic dalších rostlin. Víme, co zla napáchala v biodiverzitě modifi kovaná kukuřice. Takže, jakmile se Monsantu podaří vypěstovat dost modifi kovaného osiva, bude s konopím na naší planetě konec. Přírodní odrůdykonopí během krátké doby vymizí, nebo se znehodnotí křížením s GMO konopím. Geneticky modifi kované odrůdy budou na černém trhu žádanější než ty přírodní kvůli vyššímu obsahu THC a vyšší odolnosti proti škůdcům a plísním. Zisky potečou farmaceutickým firmám a ti, kteří by léčivé konopí potřebovali nejvíce, jako obvykle ostrouhají, protože na ně zkrátka nebudou mít peníze. O případných nebezpečných účincích geneticky modifi kovaného konopí se bude taktně mlčet, aby se nekazily kšefty, jak tomu dnes bývá, když jde o opravdu velké peníze. Domnívám se, že jedinou cestou k záchraně této rostliny by byla co nejrychlejší celosvětová legalizace konopí.

Co léčí konopí?

EPILEPSIE * Prášek z odrůd technického konopí v pokrmu, konopný výtažek z CBD odrůd.

PARKINSONOVA NEMOC * Prášek z přírodního konopí (v pokrmu, nejlépe smetanovém jogurtu), výtažek z technického konopí s vyšším obsahem kanabidiolu, bez THC.

ATOPICKÉ EKZÉMY A AKNÉ * Konopný olej, loupané konopné semínko, konopné masti a krémy.

MATEŘSKÁ ZNAMÉNKA A BRADAVICE * Konopný výtažek, konopná mast.

REVMATOIDNÍ ARTRITIDA * Konopná mast, krémy, konopné máslo, prášek nebo tinktura z výtažku (odrůdy se středním obsahem THC), výtažek z konopí s vyšším obsahem CBD.

MIGRÉNA * Středně silné konopí ve formě tinktury, prášek v jídle, inhalace: odstraní nebo zmírní příznaky.

ASTMA * Konopná mast, tinktura, prášek v jídle, konopný výtažek rozpuštěný v oleji a podávaný pod jazyk, inhalace, výtažek v konospreji: bronchodilatační a protizánětlivé účinky, odhlenění.

SPÁLENINY, PORANĚNÍ KŮŽE * Konopná tinktura, mast, výtažek.

LUPENKA * Konopné krémy s příměsí kadidla, výtažek z CBD odrůd, mýdlo s konopným olejem, kadidlem a peelingem: mírní příznaky, občas dokáže nemoc zcela vyléčit.

ALZHEIMEROVA NEMOC * Konopný prášek nebo sušina z technického konopí zamíchané do mastnějšího pokrmu, konosprej, dokáže zpomalit nemoc a dočasně odstranit příznaky.

ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA * Konopný prášek zamíchaný do jídla, pečivo nebo čokoláda s konopím, CBD olej, konopný výtažek v čípku, inhalace: zmírňuje nespavost po infuzích kortikostereoidů, mírní křeče a tiší bolesti.

CUKROVKA * Konopné přípravky (tinktura) s obsahem tetrahydrokanabivarinu, který zlepšuje metabolismus cukrů a snižuje hladinu cholesterolu, čípky z konopného výtažku, inhalace: může „nastartovat“ nefunkční slinivku (cukrovka typu I.), nebo snížit hladinu cukru v krvi (typ II.).

ÚČINNÉ LÁTKY V KONOPÍ 

Do dnešního dne bylo v konopí identifi kováno před 1 000 látek, z nich je 121 kanabinoidních. Hlavními kanabinoidy jsou tetrahydrokanabinol THC a kanabidiol CBD. Všechny látky obsažené vkonopí mají synergický účinek, což znamená, že se při účincích vzájemně doplňují a podporují. V lidském těle tyto látky působí hlavně v rámci endokanabinoidního systému, jehož základní funkcí je udržování buněčné rovnováhy. Proto konopí dokáže léčit tolik různých nemocí. THC Jediný z kanabinoidů má omamný účinek, který je zřetelný při koncentraci v sušině vyšší než 5 procent. Působení správné dávky na psychiku je relaxující, dodává vnitřní pocit štěstí, subjektivní pocity snížení teploty a zpomalení času. Způsobuje poruchy krátkodobé paměti, pomáhá proti stresu. Uvolňuje spazmy a křeče, napomáhá vstřebávání hematomů, snižuje krevní i oční tlak, zlepšuje chuť k jídlu, dýchání, vykašlávání, působí proti zvracení, nevolnosti, depresi i bolesti rakovinového a neuropatického původu. Má protizánětlivý a antivirový účinek. CBD Mezi jiným také zlepšuje metabolismus cukrů a tuků, potlačuje chuť k jídlu, podporuje růst buněk, působí proti ztuhlosti a křečím, bolesti zad a páteře, má silný antibiotický účinek. Zdroj:www.bushka.cz

Co léčí konopí?

RAKOVINA * Pro podpůrnou léčbu při chemoterapii a ozařování se používá středně silné až silné konopí typu sativa, obvykle inhalací nebo kouřením: potlačuje nevolnosti a zvracení, zvyšuje chuť k jídlu, zlepšuje psychiku. Pro léčbu nádorů se používá výtažek ze silných odrůd typu indica, nejlépe v kombinaci s CBD odrůdami.

ZELENÝ ZÁKAL * Prášek, tinktura ze středně silného konopí typu sativa nebo CBD odrůdy, konopný výtažek, konopná mast (natírání očních víček): výrazně snižuje nitrooční tlak.

ARTRÓZA A DNA * Konopná mast, krém, vaporizace, výtažek.

ŽÍLY A BÉRCOVÉ VŘEDY * Prášek, tinktura, CBD olej, výtažek z technického konopí s vyšším obsahem CBD (vnitřně), vodička s tekutým výtažkem, krém s hyaluronem, mast ze sádla či bambuckého másla: léčí bércové vředy, má protikřečové účinky, zabraňuje vytváření krevních sraženin a zlepšuje stav cév.

PARADENTÓZA * Ústní voda s kyselou tinkturou s CBD s vyšším obsahem kanabidiolu: antibakteriální účinky.

NESPAVOST * Prášek, tinktura, výtažek, inhalace, CBD olej, nálev z konopných listů.

HEMOROIDY * Sádlová konopná mast, případně výtažek ve formě čípků.

PÉČE O NEMOCNÉ NOHY (zarůstající nehty, kuří oka, praskající kůže na patách) * Konopná mast sádlová s vazelínou a propolisem: dokáže uvedené problémy zcela vyléčit.

16.7.2015, ONDŘEJ MRÁZEK