Esenciální olej: další poklad skrytý v konopí

Bushka Bryndová, 24. října 2005

Pěstování psychoaktivního konopí nemusí být vždy motivováno jen využíváním jeho omamných účinků. Vedle farmakologického využití tohoto “zakázaného” druhu je přírodní konopí obsahující více než 0,2% THC vhodné i pro výrobu vzácného, vysoce kvalitního esenciálního oleje bez obsahu THC (THC=0,00%).

Výroba konopného esenciálního oleje

Tento silně aromatický olej s výraznými terapeutickými účinky se vyrábí parní destilací ze zdravých a zralých samičích rostlin s minimálním obsahem semene. Čím vyšší obsah pryskyřice a nižší obsah semen má výchozí surovina, tím výnosnější je produkce esenciálního oleje.

Extrakce esenciálního oleje z konopí se provádí podobně jako u jiných rostlin. Konopí se vloží do nádoby a prohání se jím pára, která z něj uvolní aromatické molekuly. Ty jsou unášeny párou a ve vodním chladícím systému se zkondenzují do kapalné formy. Následně se provede oddělení vodní složky od oleje na základě jejich rozdílné hustoty a specifické váhy.

Konopný esenciální olej obsahuje asi stovku dosud identifikovaných složek (většinou mono a sesquiterpénů). Velký vliv na kvalitu oleje má i to, jestli byla výchozí surovina čerstvě sklizená nebo suchá.

Technické konopí není pro účel výroby esenciálních olejů vhodné, protože nemá dostatečný obsah aromatických složek, není dostatečně šťavnaté. Tento nedostatek je ostatně pochopitelný, protože bylo vyšlechtěné pro vlákno či semeno a nikoliv pro své aroma. Další překážkou je vysoký obsah semene v často hermafroditních odrůdách technického konopí. Přítomnost semen ve výchozí surovině je nevhodná z toho důvodu, že tuk z nich extrahuje THC obsažené v konopí a je unášen parou společně s aromatickými složkami. Esenciální olej s byť mizivým obsahem THC je pak na některých trzích (včetně USA) neprodejný a snižuje se tím rentabilita výroby.

Využití konopného esenciálního oleje

Esenciální olej se v dnešní době používá jako aromatická přísada ve stovkách potravinářských výrobků – od ice-tea, přesnídávkových tyčinek až po pilulky proti kašli. Čím dál tím rozšířenější je i konopné pivo různých značek. Není na tom ostatně nic divného, protože v minulosti se při výrobě piva v mnoha zemích tradičně používalo konopí místo chmele.

Konopný esenciální olej si již našel místo i jako přísada do parfémů – jednak jako nová vůně, ale rovněž jako skvělý stabilizátor aromatických složek. Esenciální olej z konopí je spolu s olejem z konopných semen také velmi ceněný v přírodní kosmetice. Nejenže výrobkům dodává příjemnou vůni, ale má i protizánětlivý účinek a napomáhá zajizvování lézí vlasové pokožky, podporuje růst vlasů a zesiluje relaxační efekt vlasových masáží.

Směs esenciálního oleje s konopným olejem získávaným ze semen se využívá i pro léčení některých nemocí v alternativní medicíně včetně homeopatie. Změkčuje suchou kůži a napomáhá zajizvení lézí vzniklých v důsledku některých kožních nemocí. Užívá se pro masáže s relaxačním a protizánětlivým účinkem a pomáhá při svalové únavě, křečích, paraplegii a fantomové bolesti po amputaci.

Esenciální olej také podporuje odhleňování dýchacího systému a bronchodilataci (rozšíření průdušek), a zároveň působí jako ochrana proti tuberkulóze. V inhalacích se osvědčil i proti astmatu. Rozpuštěný v nápoji nebo podaný na kostce cukru má antibiotické účinky a působí proti zánětům zažívacího traktu. Čistý nebo zředěný esenciální olej je rovněž velmi účinným prostředkem proti lupence a mykózám.

Konopný esenciální olej se také s oblibou používá v aromaterapii pro své zklidňující a relaxační účinky i pro svůj kompenzující stimulační efekt působící proti nerovnovážným stavům v organismu.

Tento esenciální olej byl objeven teprve před krátkou dobou a není o něm dosud mnoho dostupných informací. V současnosti je předmětem usilovného bádání mnoha vědeckých týmů, takže se v blízké budoucnosti dají čekat nové objevy.

Vysoce kvalitní esenciální olej bez obsahu THC vyrábí z psychoaktivního konopí společnost Chanvre-Info ve Švýcarsku. Můžete si jej objednat na stránkách Cannabis Helvetica.